Telgárt - Voglov chodník

28.05.2021
telgart-voglov-chodnik

Nad Telgártom nedávno vznikol pekný a nenáročný turistický cieľ ktorého súčasťou je aj vyhliadkový vrchol Žiar. Toľko hlásal tip v Rádiovíkende vypočutom niekedy no nie celkom dávno...

Tak sme sa vybrali to omrknúť. Pred Telgártom v smere z Popradu stojí ďalšia novinka: Depo café. To sme tiež nemohli obísť. Výborné to bolo a mať možnosť takto sa naštartovať kávou a koláčom pred túrou to veru nie je v týchto končinách úplná samozrejmosť.

V centre Telgártu sme na smerovníku síce objavili tabuľku so značkou a názvom Voglov chodník, ale info ktorou z dvoch možností je lepšie sa vybrať tam už nebolo. My sme našťastie mali aj túto informáciu a tak sme zamierili najprv na samotný chodník. Nová náučná značka je totiž zokruhovaná a návrat v tomto prípade bude viesť po štrkovej zvážnici dolinou riečky Zubrice.

Voglov_chodník

Prechádzame podchodom popod železnicu a po štrkovej ceste sme zakrátko pri lese, malý starý kameňolom a už začína chodníček. Samotný chodník veru prekvapil. Nádhera, výhľady, logický traverz, mierne stúpanie... tak nejak by to malo byť... A bohužiaľ nie je u drvivej väčšiny turistických chodníkov na Slovensku.

Zakrátko stretávame výpravnú info tabuľu. Kopec zaujímavostí, viď fotogalérku. Hlavné info: autorom chodníka je syn rakúskeho lesníka, ktorého kedysi dávno doviedol na svoje slovenské panstvo knieža Hohenlohe... Syn bol tiež lesník.

A úplná bomba z tabule: takýto chodník vraj kedysi viedol úbočiami Nízkych Tatier takmer až po Čertovicu... Snívajte s nami! ;)

blížime_sa_k_vrcholu_Ždiar_nad_Telgártom

Na vrchole Žiar nás čakali parádne výhľady, v podstate tie boli takmer počas celej prechádzky. Pri návrate sme máličko improvizovali, ale len kúsok (mapka na Strave).

Čo k tomu viac dodať? "Viac takýchto chodníkov!!!" vedúcich miernymi traverzami, logickými líniami a nie preznačkovanými ťažobnými spádnicami...

Všetko ostané, potrebné i nepotrebné sa už dozviete z galérie pod článkom. Na záver už iba jeden tip: neotálajte s návštevou v najbližších rokoch, mladý les rastie rýchlo a výhľadov bude časom ubúdať!

 

Martin Bartoň

 

Fotky Telgárt - Voglov chodník

Súvisiace články:

Diskusia

RE: Telgárt - Voglov chodník
sherpa 21.07.2021
reklama jest povolena ta daco k temu Depo cafe > https://www.cas.sk/clanok/2563567/manzelia-podnikaju-pri-chmarosskom-viadukte-paradny-napad-si-turisti-zamilovali/

RE: Telgárt - Voglov chodník
sherpa 12.08.2021
este 1 clanok ako vzniklo Depo Cafe https://mojdom.zoznam.sk/byvanie/navsteva/stary-zeleznicny-vagon-si-pri-telgarte-prerobili-na-stylovu-kaviaren/

TOP Partneri

https://www.sloger.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk JM SPORT Eshop davorin.sk

Podpor Vetroplacha

Odporúčame vidieť

Partneri