MTB Vernárske stezky

16.06.2015
mtb-vernarske-stezky

 Pôvodne som v tomto článku chcel predstaviť pár perfektných chodníčkov na bajk v okolí Vernáru, tak trošku zabudnutej a zastrčenej obce neďaleko Popradu. Chcelo to roky hľadania a bajkovania po celom okolí, kým sa mi podarilo náhodou natrafiť na zarastené a zaváľané poľovnícke chodníčky v borovicovom lese nad Vernárom. O to väčšie bolo moje prekvapenie po jednom návrate domov zo zahraničia, keď som sa dozvedel, že kamaráti tam už chodia jazdiť, že chodníčky sú vyčistené a že za tým stojí partia jazdcov dokonca priamo z Vernáru... to bolo už dávno...

 

Minule som sa tam dostal po dlhom čase. Spolu s kamarátom, aktívnym bajkerom sme sa vybrali dať si to najkrajšie čo tam je. Dostať sa na tú správnu cestu trebalo traverznúť po zarastenej lúke s vysokou trávou, kamoš ma viedol už som si to poriadne nepamätal.

Prvé stúpanie viedlo kedysi po strmej úzkej cestičke, dnes je rozšírená a zarovnaná bagrom, problém je ale, že na nej nie sú žiadne odrážky na vodu, erózia už začala svoje dielo a to je tá cesta pomerne nová...zrejme tu niekde ťažili drevo...

V Alpách kde pôsobím už takmer 15 letných sezón je niečo takéto nemysliteľné, všetky cesty, cestičky a chodníčky sú tam brané ako životodárne tepny, sú priam posvätné a je nepredstaviteľné ich pri práci v lese poškodiť, nieto ešte zničiť...

Točky_sú_výzva,_pre_niekoho_prekážka...:)

 

Púšťame sa do prvého zjazdu, prechádzame dolinkou, kde sú všade viditeľné známky lesných prác. Kopec zvyškov dreva, konárov, pníkov, cesta poškodená ťahaním dreva.

Nadhadzujem kamošovi tému: "Porozprávaj ako to tam na tých Rychlebských stezkách vyzerá, nebol by potenciál spraviť niečo podobné aj tu?"

On ako aktívny bajker bol v známej českej oblasti jazdiť už viackrát, ja ešte nie. Na moju otázku sa iba usmeje: "V Rychlebách vlastne nie je ani poriadny kopec, využili tam na stavbu trailov len taký malý pahorok..."

 

Dlhé stúpanie si krátime rozhovorom. Dozvedám sa ako kedysi obec Rychleby do ktorej ani poriadna cesta neviedla ožila po výstavbe špeciálych trailov. Dnes tam vraj príde 20 000 návštevníkov ročne. V obci sa uživia penzióny, reštaurácie, cyklistický servis, požičovňa, obchod... A to všetko vďaka jednému pahorku s cestičkami?!

"Tie im tam na pozvanie prišli staviať špecialisti z Anglicka. Postavené sú s maximálnym citom, dôrazom na čo najmenšie zásahy do krajiny a zároveň musia odolávať erózii a silným dažďom."

"Táto oblasť by bola Eldorádo keby sa tu mohlo vybudovať niečo podobné..." dodáva kamarát.

"Namiesto zarábania peňazí ťažbou dreva by sa dalo zarobiť zrejme aj oveľa viac natom, že by sa les a sieť chodníčkov udržiavali v perfektnom stave..." dodávam ja. 

 

Zjazdujeme. Nádherný a divoký chodníček, sem tam zapadaný stromami. Všade plno pavučín. Na zemi hlboké lístie. Nad Vernárom sa napájame na najkrajšiu časť trailu. Tu domáci aktivisti spravili krásny zjazd s klopenkami a menšími skokmi, dá sa samozrejme prejsť aj bez skákania.

Končíme v krčme vo Vernári. Originálna Kofola za euro. Pristavuje sa pri nás jeden z domácich chalanov čo jazdia.

"Samé pavučiny, čo to má znamenať?" pýtame sa

"Všetci išli robiť vonku, pomaly začína letná sezóna!" odpovedá...

Doma mám ešte pílku aj špeciálnu sekerku. Pamätajú moje aktívnejšie časy a chodníčky nad Svitom. Nebol by problém tie chodníčky trošku prečistiť aj tu nad Vernárom, ale načo, o chvíľu odchádzam vonku aj ja. Sezóna čoskoro začína...

 

www.rychlebskestezky.cz

 

 

Martin Bartoň

 

 

 

Fotky MTB Vernárske stezky

Diskusia

RE: MTB Vernárske stezky
KatarínaŠkorvanková (kaskor@sopsr..sk) - 17.06.2015
Všetko je to pekné, čo ste napísali, lenže ste zabudli, že Vernár je v NP Slovenský raj, a jazdiť po chodníkoch mimo povolených cyklotrás v národnom parku hocikde na Slovensku, ale aj v zahraničí je porušenie zákona o ochrane prírody a krajiny, takže takáto cyklistika je nelegálna. Súhlasim s polemikou cyklistika verzus ťažba dreva, žiaľ vlastníctvo k pozemkom je dané ústavou a vlastníci lesov mimo rezervácií s najvyšším stupňom ochrany, môžu legálne vykonávať ťažbu drerva,či sa to niekomu páči alebo nie tak je to stanovené legislatívne. Zmena legislatívy, aby sa v národných parkoch neťažilo drevo vôbec, naráža na veľké problémy a vlastníci lesov s tým určite by nesúhlasili - viď len spracovanie kalamity v Tatrách. Skôr vidím cestu k vybudovaniu nejakej bike dráhy na okraji NP podobnej ako v Rychlebách, aby tam boli špeciálne trialy a tak sa vyšlo v ústrety aj cyklopriaznivcom a rozvoju turistického ruchu. To by však muselo byť aj zahrnuté v územnom pláne obce, takže je to parketa aj pre starostov. Od r. 2016 sa bude otvárať ďalší oparačný program aj pre životné prostredie, takže starostovia by mohli na takéíto niečo pomýšľať, aby mohli čerpať financie z EU. Ešte pdotýkam, že za posledné 3 roky sa v NP Slovenský raj vyznačilo a schválilo viacero oficiálnych cyklotrás, nových turistických chodníkov, sklalolezeckých priestorov, takže ochrana prírody nie je apriori proti soft turistike a soft športom, ale je na to potrebný určitý legislatívny proces, súhlas vlastníka pozemkov a zosúladenie priorít ochrany prírody a zámerov na športové aktivity. Katarína Škorvanková, Správa NP Slovenský raj

RE: MTB Vernárske stezky
Martin 17.06.2015
O tých nových cyklotrasách, chodníkoch a lezeckých oblastiach by som sa rád viac dozvedel a poinformoval aj tu, kde to nájdem?

RE: MTB Vernárske stezky
David (david.sterbak@gmail.com) - 19.06.2015
Pani Katarina, az prestanu jazdit lesom buldozery a rozne tazke mechanizmi, kde zlodeji kradnu drevo za bieleho dna, do vtedy ja budem chodit na bicykly kam len budem chciet a vy mi v tom nezabranite a to mam prirodu velmi rad... ...inak o tom ako sa prepadol buldozer do belianskej jaskyne pred dvoma rokmi asi viete ze? skoda ze pre verejnost su belianky zavrete ale buldozeri tam mozu... Nabuduce az zacnete pisat obdobny text tak si premyslite o com vobec idete pisat Hambite sa, vy aj vsetci co za par eur kradnu zdrave drevo po okoli popradu !

RE: MTB Vernárske stezky
Katarína Škorvanková (katarina.skorvankova@sopsr.sk) - 23.06.2015
nebudem reagovať na osočovanie, svojim článkom som chcela uviesť všetkých priaznivcov - bikerov do obrazu legislatívy. Tiež sa mi nepáči prílišná ťažba a dranocvanie lesov v NP alebo aj mimo nich, žiaľ neviem ísť proti zákonom, lebo to čo robia niktorí vlastníci s ôesom, je len vyťaženie, obchod s drevom a po mne potopa. Žial z klasického lesníka sa stal v súčasnosti výrobca dreva bez ohľadu na prírodu. Preto sa stotožňujem s tým, že ťažba v NP by nemala byť, a ak áno tak len nejaká jemná nejaký podrastový výberkový spôsob a nie to, čo sa deje,. Zákony však sú postavené inak a za to môže veľká drevárska a obchodná lobby, čo predáva drevo. Rada by so to zmeniť a pridám sa ku každému konštruktívnemu návrhu, ale som realista a myslím si že parlament, ktorý je ovládaný finančnými skupinami neprijme žiaden takýto nový zákon. Nikoho neosočujem, nikoho z lesa nevyháňam ani nezabraňujem bikerom jazdiť v lese, chcem len svojimi príspevkami diskutujúcich uviesť na podstatu legislatívnych vecí. Som sa šport, oddych a relax v NP, ale zvaľovať vinu na Správu NP za platnú legislatívu považujem za nefair. s pozdravom. Katarína Škorvanková

RE: MTB Vern
Katarína Škorvanková (katarina.skorvankova@sopsr.sk) - 23.06.2015
Čo sa týka nových bikeových ciest a lezeckých trás, tak sú to nalsledovné: - okrem vyhláškou KU ŽP Košice 1/2006 tl. Návštevný poriadok NP Slovenský raj sú to ďalšie cyklotrasy: - cerz GLackú cestu z Podleska na Stratenú - okolo Dobšinského kopca, -z Košiarneho briežku cez Lesnicu na čingov -uvažuje sa z Košiarneho briežku na Klauzy. - v ochr. pásme NP Slov. raj je to trasa z Novoveskej huty popod Muráň na Biele vody, a z Betlanoviec do betlanovskej doliny Z lezeckých priestorov pre členov James okrem Tomášovského výhľadu sú určené ďalšie možnosti lezenia nalsdovne: - skala na Stratenskej píle -sklalav Hrdle Hornádu -Hajtchova skal v Letanovskom mlyne -uvažuje sa o Glalérii na Barbolici a Veži pri Barbolici. Pre priaznivcov ľadolezenia sú to lokality: -Suchá belá- tok -Kláštorská roklina - tok -Sokolia dol. - tok - prielom Hornádu - ladopád v Let. mlyne -Zejmarská roklina - tok - prechod po ľadovej hladine Hornádu od Hrabušíc po Čingov. Okrem toho pribudli nejaké nové turistické chodníky, Od septembra 2015 by mal byť spustený aj splav Hornádu, uvažuje sa o ferrate cez kyseľ. Správa NP Slovenský raj sa snaží vyjsť týmito novými priestormi bikerom, ľadolezcom aj širokej verejnosti vyjsť v ústrety, ak aby boli zachované aj zóny kludu pre živočíchov a rastlinstvo. s pozdravom. Katarína Škorvanková

RE: MTB Vernárske stezky
Martin 24.06.2015
novinka zo Starej Ľubovne: legálne nové singly - Singltraily Stará Ľubovňa

RE: MTB Vernárske stezky
Riso B. 24.06.2015
Pani Škorvanková, ďakujeme za vaše konštruktívne príspevky. Z vašich odpovedí vidieť, že sa snažíte vychádzať v ústrety a riešiť aj rekreačný potenciál NP. Je fajn, že NP rozširuje cyklotrasy. Ako píšete, v súčasnej legislatíve to nemáte ľahké - hlavne vo vzťahu k drevárskej lobby. My bikeri nemáme snahu porušovať návševný poriadok, ale v súčasnosti je to dosť ťažké. Najbližšie legálne traily (pokiaľ viem) sú totiž až pri Prešove. Na vybudovanie takýchto trás tu pod Tatrami bude treba vynaložiť veľa času a úsilia, držme si palce, nech sa nám to podarí.

TOP Partneri

https://www.sloger.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk JM SPORT Eshop davorin.sk

Podpor Vetroplacha

Odporúčame vidieť

Partneri