Vysoké Tatry - Gipsyho ferrata pod Lomničákom

15.07.2014
vysoke-tatry-gipsyho-ferrata-pod-lomnicakom

 V júni bývajú vo Vysokých Tatrách ešte snehové polia ako pozostatok po zime, oveľa väčší problém však podnikaniachtivým horalom spôsobuje častá čiapka z oblakov zakrývajúca najvyššie štíty. Kam vyraziť takýto nevrcholový deň a napriek tomu prežiť vrcholný zážitok?

Západná stena Lomnického štítu priťahovala horolezcov oddávna. Svojimi parametrami patrí medzi tie najlepšie steny v Tatrách. Je k nej ale trošku problematický prístup. To je problém nielen pre horolezcov ale aj pre záchranarov, ktorí sa v prípade potreby musia dostať rýchlo na miesto činu. Neďaleká lanovka na Skalnaté pleso a na ňu naväzujúca sedačka vždy lákala horolezcov aby si prístup pod západnú lomnicu zľahčili.

západné_svahy_Lomnického_štítu_s_nákresom_túry

Tieto okolnosti motivovali svojho času horských záchranárov aby prístup pod stenu spravili bezpečnejší. Najaktívnejší z nich bol Vlado Tatarka prezývaný Gipsi aj preto táto reťazami zaistená trasa dnes nesie jeho meno. Výsledná podoba nielen Gipsiho dlhoročného snaženia je dnes zaistená cesta vedúca v zostupe z ramena Lomnického štítu dole do Téryho kuloáru. Tu dole sa začínajú najznámejšie lezecké cesty v tejto stene.

My sme si vybrali túto reťazami a kramlami zaistenú ferratu v jeden nie moc pekný júnový deň. Naším cieľom bolo z Malej Studenej doliny vystúpiť do Téryho kuloáru chodníčkom slúžiacim k nástupu na lezecké túry. Tu sme už na seba obliekli sedačky s feratovými setmi a vystúpili sme ferratou smerom hore na úbočie nad Lomnickým sedlom. Počasie nebolo vhodné na lezenie, tak sme aspoň takto dali pekný a zaujímavý okruh.

Pre lezcov zaujímajúcich sa o možnosti lezenia v tejto stene je znalosť terénu a ferraty životne dôležitou vecou. A čo si s touto informáciou počnú nelezci? Odpoveď je jednoduchá: Horskí vodcovia používajú pre zdatnejších klientov túto trasu v kombinácii s výstupom na Lomničák  pomocou záveru takzvanej Jordánovej cesty. Kombinácií sa tu ponúka viac... 

 

Martin Bartoň

 

Fotky Vysoké Tatry - Gipsyho ferrata pod Lomničákom

Súvisiace články:

Diskusia

RE: Vysoké Tatry - Gipsyho ferrata pod Lomničákom
sherpa 15.07.2014
Martin, super info ale pre nas farboslepych sa ta svetlo cervena velmi lahko straca.......zlta svieti ovela lepsie na skalach a v sutine. pripadne ina kontrastna....modra je dobra :-).

RE: Vysoké Tatry - Gipsyho ferrata pod Lomničákom
martin 20.07.2014
áno, tá červená je nejasná, zahmlená... rovnako ako budúcnosť Vysokých Tatier...

RE: Vysoké Tatry - Gipsyho ferrata pod Lomničákom
palhoo 09.09.2014
my sme tuto ferratku isli 22.08.14 filmarikom do lomnickeho sedla dalej gipsyho ferratou do teryho kuloaru potom dalej hore sme sa napojili na jordanku, velmi pekne, ferataky potrebne a aj vyuzite v gf. ako povedala jedna kocka na lomnicaku na adresu gf "iny level" p.

RE: Vysoké Tatry - Gipsyho ferrata pod Lomničákom
Tomas (tomas.moskal@gmail.com) - 26.11.2014
Zdravim je mozne tuto feratu absolvovat aj bez horskeho vodcu ? Dakujem

RE: Vysoké Tatry - Gipsyho ferrata pod Lomničákom
martin 28.11.2014
oficiálne sa do tohto terénu dostanete ako horolezci (James,Alpenverein...) alebo s vodcom, ako je aj v článku uvedené, ferrata slúži predovšetkým horskej službe a horolezcom na bezpečný prístup do Téryho kuloáru, v Tatrách sa však o budovaní ferát hovorí už dlho, takže ak má niekto chuť danú situáciu zmeniť treba si vyhrnúť rukávy a stať sa občiansky aktívny :)

TOP Partneri

https://www.sloger.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk JM SPORT Eshop davorin.sk

Podpor Vetroplacha

Odporúčame vidieť

Partneri