Zo Starých Hôr do Blatnice

01.10.2010
zo-starych-hor-do-blatnice

               Pohodová prechádzka krížom cez najvyššie partie hrebeňa Veľkej Fatry, s najvyšším bodom na Krížnej (1574m). Dobrá pre tých, ktorí sa nemusia vrátiť na miesto štartu. Trvá okolo 7-8 hodín a skladá sa z troch rozdielnych úsekov, ktoré charakterizujú tri charakteristické typy veľkofatranskej krajiny.
Prvým úsekom je strmé, asi dvojhodinové, nie veľmi záživné stúpanie prevažne bukovým lesom na Majerovu skalu. Prevýšenie asi 800m na 5 kilometroch spríjemňuje hlavne v horúcich dňoch lesný tieň, ale sú tu minimálne výhľady (ak, tak na Starohorské vrchy) a zopár prechodov cez rúbane a rozbité zvážnice. Odmenou je vyhliadka z Majerovej skaly, skoro kruhová, len na severe zavadzia les.
Úsek medzi Majerovou skalou, Krížnou a Kráľovou skalou je zas o inom – typické fatranské hole so širokým výhľadom a mäkko modelovaným reliéfom. Taká „vychádzková krajinka“ bez výrazných prevýšení, spestrená farebnými kvetmi v tráve a grgajúcimi krkavcami na oblohe.

 


Zostup lesom po žltej od Kráľovej skaly do Gadera je strmý, za mokra blatistý a šmykľavý, ale krátky a najnovšie aj komfortnými schodíkmi z guľatiny a dosiek vybavený - výborná vec proti erózii a zablatenému zadku. Potom nasleduje už len nekonečnýýýýýýý zostup asi najznámejšou a zároveň jednou z najdlhších veľkofatranských dolín. Každý sa tu môže do sýtosti vytešovať nad perejami, jaskynkami, prevismi, skalnými vežami a inými výsledkami šantenia potoka vo vápencovom podloží. Aj kamzík občas prebehne. V hornej časti (v Dedošovej doline) je cesta štrková, od jej spojenia s dolinou Selenec asfaltová. Odbočka do Selenca stojí za to: len kúsok vyššie nad ústím tejto bočnej doliny je fotogenická tiesňava Čertova brána, kde bratia Siakeľovci natáčali sekvencie prvého filmu o Jánošíkovi. Ďalej do doliny je síce zákaz vstupu, na čo upozorňuje aj tabuľa pri ceste, ale napriek tomu pozor na autá. Vyššie je totiž vynovená chata s možnosťou ubytovania - riadna „ochranárska schizofrénia“!


Celá trasa sa dá prejsť aj na bajku, najlepšie v tomto smere, lebo zniesť bajk do Gadera je isto pohodlnejšie ako ho tlačiť hore pod Krížnu. Zo Starých Hôr ponad Rybô a cez Rybovské sedlo sa dá po zvážniciach vyšliapať až na Krížnu, odtiaľ je to už rovnaké ako po vlastných.

Rišo Pouš

Fotky Zo Starých Hôr do Blatnice

Diskusia

TOP Partneri

https://www.sloger.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk JM SPORT Eshop davorin.sk

Podpor Vetroplacha

Odporúčame vidieť

Partneri