Veľkou a Malou Studenou dolinou: Snehulienka a sedem homosexuálov

10.02.2015
velkou-a-malou-studenou-dolinou-snehulienka-a-sedem-homosexualov

Téryho chata - Žltá lávka - Strelecké polia - Veľká Studená dolina - Zbojníčka - Malý Závrat - Javorové sedlo - Priečne sedlo - Téryho chata

Prvý februarový víkend mierime opäť do Tatier. V piatok večer prichádzame do Smokovca a po úvodných komplikáciach s medzizastávkou v Lomnici vyrážame o deviatej za svetla hviezd na Téryho chatu.

Čelovky nám ani netreba, mesiac a kontrastná snehová krajina nám osvetľujú cestu a kocháme sa krásnymi panorámami Studených dolín. Na Zamkovského chate nezastavujeme a pri silnejúcom vetre stúpame Veľkým hangom. O polnoci dorazíme na chatu, kde nás čaká oslávenec Elko a zvyšok homosexuálnej partie. Bez problémov zaspíme.

Bradavica_v_hrebeni_vpravo

V sobotu na začiatok dňa kopírujeme trasu Tatarkovho prechodu do Žltej lávky. V zložení Ďuro, Ľubo, Maco, Mrudžo, Nešťo, Elko, Aďa a ja. Sneh sa mení od jemnej dosky, tvrdých sfúkaných úsekov, ale objavujeme aj zvyšky prašanu. No neodbočíme so sedielka v hrebeni Drobnej veže, ale zjazdujeme Ostravskou cestou až na dno Veľkej Studenej doliny. Čím sme nižsie, tým je sneh lepší a užívame si pohodovú lyžovačku až pod Bráničku.

Nalepíme pásy a tešíme sa na polievku na Zbojníčke. Meníme plány a namiesto Studeného sedla spoločne sa delíme na dve skupiny. Jedna skupina dole žľabom Výtok a druhá na pásoch do rozlyžovaného Malého Závratu. Ako čas ukáže som v tej šťastnejšej skupine a užívame si pekný, i keď krátky zjazd v nepopísanom Výtoku.

Pod Generálom nalepíme a smerujeme popod Javorový štít k jeho JV žlabu. Pod Ostrým štítom konečne vidíme, že náš žlab nie je úplne vysnežený a tak si dávame Javorové sedlo. Na hranici slnka a tieňa, v akurát odmäknutom snehu k Sivým plesám a už tradične cez Strelecké polia do Priečneho sedla, kde sa naša homoskupinka opäť stretne v plnom zložení.

Kvalita snehu dovoľuje výstup na pásoch až do sedla. Vymeníme slnko za tieň a dávame posledný zjazd dňa. V hornej časti Priečneho sedla dominuje tvrdý stabilný podklad a nižsie sa objaví aj sneh vyššej kvality, rozumej skoro prašan.

Prichádzame na Térynku spokojní s krásnym dňom. A môže sa Elkova oslava rozbehnúť. Pri pivku a kořalke debatujeme do polnoci. Prominentné spanie máme vybavené v kotolni, kde nás nikto neruší. V nedeľu sa nikam neponáhľame, očakávaná zmena počasia prišla a v čase nášho odchodu (10:00) nasnežilo a nafúkalo hádam aj pol metra nového snehu. Tak teda opatrne popod Jazernú stenu na Zamku.

V Malom aj Veľkom hangu nového snehu po kolená a celkom si zjazd užívame. Tešíme sa, že snehu pribudne, no najmä, že máme lavinózne svahy za sebou.

Na Zamke cítiť blízkosť civilizácie a tak debatujeme o „úspešnom‟ referende. Naše postoje sme dali týmto víkendom jednoznačne najavo. Zostup v hustom snežení na Hrebienok, obzrieme Ľadový dóm a po starej zjazdovke naspäť do Smokovca. Tu nás čaká slušne zasnežené auto. Ešte pizza v Lomnici a naše cesty sa rozídu.

 

Ďakujem výbornej partii za skvelý výlet, osadenstvu Téryho chaty za pohostinnú atmosféru a Jaroušovi za požičanie techovej výstroje.

 

Lukáš Stanzel

foto: autor a Braňo Maco Pastor

 

Fotky Veľkou a Malou Studenou dolinou: Snehulienka a sedem homosexuálov

Súvisiace články:

Diskusia

RE: Veľkou a Malou Studenou dolinou: Snehulienka a sedem homosexuálov
Dusan 11.02.2015
Kupola a Vychodna Vysoka je zle

RE: Veľkou a Malou Studenou dolinou: Snehulienka a sedem homosexuálov
Lukas 11.02.2015
Hej...preskocil popis fotku, na obrazku vidiet Bradavicu. Dakujem a ospravedlnujem sa.

RE: Veľkou a Malou Studenou dolinou: Snehulienka a sedem homosexuálov
Martin 11.02.2015
už som to opravil dík za upozornenie

TOP Partneri

https://www.sloger.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk JM SPORT Eshop davorin.sk

Podpor Vetroplacha

Odporúčame vidieť

Partneri