Test: Bunda Karpos Lyskamm

04.12.2015
test-bunda-karpos-lyskamm

Minulú zimu v nej začali trénovať talianski reprezentanti v skialpinizme. Bunda Lyskamm spĺňa všetky povinné parametre pre použitie na náročných alpských pretekoch, a tak v závere sezóny v bundách Lyskamm víťazná talianska trojica lyžovala do cieľa na Mezzalame, jednom z najslávnejších skialpových pretekov. 

Dostal som sa k nej až koncom zimnej sezóny a mojou úlohou bolo ju poriadne prevetrať :) a preveriť...

Posledné roky sa ľahké zateplené bundy stali asi najväčším hitom na outdoorovom trhu, čo sa oblečenia týka. Ako izolácia sa zvykne používať páperie, syntetické páperie a primaloft. Rôzne bundy rôznych značiek sa snažia získať si priazeň ľudí, ktorí sú vonku doma - a darí sa im to výborne. Tenké zateplené bundy majú široké využitie a dajú sa používať v každom ročnom období.

Vývoj však ide dopredu a výrobcovia neustále experimentujú a snažia sa posúvať hranice.

Keď som prvý raz chytil Lyskamm do ruky, tak som na to divné čudo pozeral trochu nedôverčivo. Vonkajší materiál na mňa pôsobil, ako keby to bolo z nejakého padáku... :) A také tenučké! A to má aj hriať!? Chytil som ju do ruky - nevážila nič. Zložiť a zmačkať sa dala, ako som len chcel. Poskladať sa dá pekne do kapucne (videjko).

Už po prvých rande s Lyskammom na konci zimy som mal pocit, akoby som ju mal na sebe celý život... Zima však čoskoro skončila, a čo teraz? No určite žiadne odlúčenie... Používal som ju celé leto pri túrach na alpské trojtisícovky. Poslúžila však aj na prechádzku do mesta, alebo keď bolo len tak na chvíľu treba vybehnúť do chladu.

Pri túrach, kde som šetril na výstroji a bral som si len jediný kúsok teplejšieho oblečenia pre prípad núdze, samozrejme Lyskamm nemohol chýbať.

skialp_v_Poľsku

 

Záver: 

Tá pružná padákovina (K-Shell Light), ako som nazval vrchnú vrstvu, zniesla aj ľahší dáždik, rýchlo schla a vôbec sa pri drsnom používaní nepoškodila - to sa fakt divím a pritom to dýcha a nehrozí mi, že zmoknem zvnútra. Samozrejme pri nejakej tvrdej aeróbnej práci prudko hore kopcom sa snažím bundu držať v batôžku. Potom hore viac poteší suchá :)

Ako izolácia bol na tejto bunde použitý nový materiál od Polartecu - Polartec Alpha 100. Obrovská výhoda oproti všetkým už zmieňovaným materiálom je jeho trvanlivosť, možnosť prania (v ruke) a pri pomere k hmotnosti väčšia výhrevnosť ako pri primalofte. Izolačné vlastnosti nestráca ani za mokra - na rozdiel od peria. Neopotrebúva sa a neničí pri mačkaní a skladaní ako oba spomínané materiály...

Pri túrach som použil aj kapucňu, ktorá okrem iného slúži aj ako prepravné vrecko. Bunda váži 309 gramov.

Bundu Karpos Lyskamm si môžete kúpiť na Eshope  davorin.sk

 

Martin Bartoň

 

 

 

Fotky Test: Bunda Karpos Lyskamm

Diskusia

RE: Test: Bunda Karpos Liskam
sherpa 08.12.2015
sak on vyzera ako dalsi Bonatti :-), Martin ty robis komplet zbierku jeho dvojnikov?!

TOP Partneri

https://www.sloger.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk JM SPORT Eshop davorin.sk

Podpor Vetroplacha

Odporúčame vidieť

Partneri