Pozvánka do Hallstattu

14.11.2009
pozvanka-do-hallstattuV Hornom Rakúsku na brehu Hallstattského jazera leží malebná dedinka, ktorá láka svojou polohou, očarúva architektúrou a udivuje dávnou históriou. Pre každého turistu sa od prvého okamihu stane rajom na zemi a nezabudnuteľne sa vpíše do srdca. Taký je Hallstatt...
Domčeky v typickom alpskom štýle utisnuté jeden na druhom, drevené verandy a okná plné muškátov, úzke uličky, množstvo farieb. To všetko z jednej strany strážia strmé svahy hôr a z druhej oceľová hladina jazera. Až do konca 19. stor. sa sem dalo dostať jedine loďou alebo úzkym horským chodníčkom. Dnes sa to dá aj cestou, ktorá vedie sústavou tunelov.

V srdci Hallstattu si každý nájde to svoje. Jednou z dominánt je Farský kostol z r. 1520. Jeho vysoký veža stráži vzácny neskorogotický krídlový oltár od majstra Leonharda Astla. Na skalnej terase severne od kostola leží cintorín. Jednotlivé hroby sú tesne vedľa seba a nadzemný kryt pokrýva len malú časť hrobu, takže to vyzerá ako v krajine Lilliputáncov. Kvôli nedostatku miesta sa po 10 rokoch telá exhumujú a lebky a stehenné kosti putujú do zbierky miestnej kostnice. Tá píše svoju históriu od 16. stor. a v súčasnosti obsahuje vyše 1200 ľudských lebiek a kostí. Väčšina z nich je ozdobená menom nebožtíka a maľovanými kvetmi alebo lístím. Raritou je lebka so zlatým zubom. Kostnica zapĺňa prízemie Michalskej kaplnky, na poschodí nad ňou možno objaviť barokový oltár či kazateľnicu a kamenné artefakty používané kedysi pri zádušných omšiach.

Zákutia Hallstattského jazera

Aj okolie Hallstattu odhaľuje návštevníkom svoje tajomstvá. Vrch Salzberg ukrýva vo svojich útrobách najstaršie banské štôlne na svete, ktoré sa pýšia 7000-ročnou históriou ťažby soli. Známe je tiež historické pohrebisko, objavené v r. 1846 bádateľom Johannom Georgom Ramsauerom či dobre zakonzervované telo muža objaveného v bani, ktorý bol podľa expertov obeťou banského nešťastia v 1. tisícročí pred Kristom. Jeho oblečenie, koža a vlasy sú dôkazom konzervačných vlastností soli.

K pohrebisku a banským štôlňam vedie z Hallstattu lanovka aj nenáročný okružný turistický chodník. Ten stúpa od kostola cestou „Soleleitungsweg“ chvíľu popri potoku Mühlbach s kaskádami a vodopádmi, cestou míňa viacero vchodov do štôlní a vyhliadok. Po asi hodine ústi pri hornej stanici lanovky. Odtiaľ je možnosť využiť 14-metrový panoramatický výťah, ktorý vyvezie turistov na bezbariérový vyhliadkový most. Z neho sú úžasné výhľady na celé údolie a okolité vrchy (v skalnej stene nad Hallstattom sa dá rozpoznať známa ferrata Seewand). Neďaleko stojí Rudolfova veža, ktorá kedysi slúžila ako domov banských dozorcov a dnes v nej nájdete reštauráciu. Cestu k baniam lemuje množstvo informačných panelov, navštíviť možno historický Knappenhaus s ukážkou ťažkého života baníkov v 19. stor. Najväčším lákadlom Salzbergu je však soľná baňa. Návštevníci tu objavia 7000 rokov starý svet plný zážitkov (64 m dlhá šmýkačka, banský vláčik...).

Späť do Hallstattu sa dá zbehnúť pre zmenu druhou trasou s množstvom serpentín (treba však dávať pozor aj na cyklistov). Cestou sú rozostavané náučné panely, na križovatke chodníkov tesne nad Hallstattom je vyhliadka s dreveným prístreškom. Odtiaľ si tiež možno spraviť krátku zachádzku k neďalekému vodopádu.

Zhrnuté a podčiarknuté: Hallstatt ponúka pre každého niečo, stačí len ísť, dívať sa a nechať sa vtiahnuť jeho atmosférou.

Základné informácie:
Nadmorská výška: 511 m.n.m.
Rozloha: 59,8 km2, z toho lesy tvoria 34,8 %
Počet obyvateľov: 923
UNESCO: od r. 1997 spolu s Dachsteinom a oblasťou Salzkammergut
Internet: www.hallstatt.net www.hallstatt.net

Jana Jaraba

Fotky Pozvánka do Hallstattu

Súvisiace články:

Diskusia

TOP Partneri

https://www.sloger.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk JM SPORT Eshop davorin.sk

Podpor Vetroplacha

Odporúčame vidieť

Partneri