Malý aktuál z malofatranského Minčola

09.02.2020
maly-aktual-z-malofatranskeho-mincola

Nooo, prisnežilo po dlhokánskej dobe, bolo treba ísť skontrolovať, aspoň domáce pasienky. Hrebeňová stopa z Martinských holí na Minčol je už vyleštená do dokonalosti. Toto je ale pre tých, ktorí by chceli ísť na Minčol na chlpoch z turčianskej strany už z nižších polôh.

Netreba ísť autom až do strediska. Aj tak cesta čistý ľad, reťaze nahodiť prikáže obsluha už pri rampe, aj keď tam to vyzerá ako na jar. V podstate stačí vyjsť do sedla za Hradišťom (700 m), trochu vyššie ešte lyže vyniesť (do takých 750) a opatrne sa dá. Treba využívať rigoly po sťahovaní dreva, tie sú zafúkané aj polmetrovým snehom. Od Ráztoky už pohodááá. Dole samozrejme by som odporúčal po zvážniciach už od spodku Dlhej lúky. Aj na kameňačkách.

Aj tak to na lyžbu nie je nič moc - aj tam, kde je snehu dosť. Lebo chýba základ, k tomu všakovaké kôrky na povrchu aj pod povrchom, okolo obeda už slnko sneh navlhčuje a v tieni to hneď mrzne, no grc. Ozaj: Dlhá lúka... Od Partizánskej studničky k nej parádna cesta (aj tam sa dá parkovať), len v sobotu ešte bez stopy. Vopred vďaka tomu, kto ju natiahne. Miestami sú na nej pekné záveje.

Pri snežení fujačilo od severu, takže sneh prehadzovalo zo žilinskej na turčiansku stranu a vidieť ten rozdiel poriadne aj na hrebeni, najlepšie pod Minčolom. Chodníky dole do Turia a Višňového ho majú o poznanie menej. Zato do sedla Prašivé sa dá z Minčola zlyžovať bez úrazu sklznice.

Pustil som sa ale dole po modrej do Vrútok a tam by sa dalo zlyžovať normálne (nebyť tých kôrok a iného hnusu) najviac tak po okraj lesa. Potom je tam príliš husto nad hlavou a príliš úzko na chodníku. Na kameňačkách by som to možno kadejako bokom spustil na Diaľnu (asi 900 m), potom ten posledný úzky strmák dole na drevosklad (720 m, kde sa modrá križuje s cyklotrasou) už pešo samozrejme, ale smerom hore z drevoskladu by sa dalo. Tu by bolo treba od auta vyniesť lyže trochu dlhšie – tým prvým lesom od posledných domov.

A to je tak všetko – takže odhadujem, že zo Strání by sa dalo skočiť do lyží niekde pár serpentín pod delom. Samozrejme najpohodlnejší variant. Ale v tejto biede sú tu samozrejme aj lepšie lokality a už nie len pre kameňáčky.

Rišo Pouš

 

Fotky Malý aktuál z malofatranského Minčola

Diskusia

RE: Malý aktuál z malofatranského Minčola
Čendo 10.02.2020
Dážď týždeň predtým rozhasil ten decembrový základ.Počko a výšľapy luxus,lyžovačka biednejšia.V Krivánskej MF.

TOP Partneri

https://www.sloger.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk JM SPORT Eshop davorin.sk

Podpor Vetroplacha

Odporúčame vidieť

Partneri