Kráľovohoľský hrebeň na pásoch

22.02.2013
kralovoholsky-hreben-na-pasoch

Po minulotýždňovom boji so západnou, ďumbierskou časťou hrebeňa Nízkych Tatier prišiel čas okúsiť aj tú kráľovohoľskú, nech to mám komplet. Počasie sa vylepšilo, aj slnko bolo sľubované a teploty vraj akurát pod nulou. Snehu nad mieru, nového málo, skoro ideál.

 

 

Začal som rovnako ako pred týždňom, na Čertovici, len na druhej strane cesty a do Sedla za Lenivou som rozhýbal lenivosť po zvážnicovej stope. Hore aj slnko vykuklo cez rednúcu hmlu, vyzeralo to na čoraz krajší deň. Ďalej cez rúbane a zvyšky lesa viedla už len jedna stopa, zasypaná čerstvým popraškom, ale bola suverénna, bez váhavého kľučkovania. Tak som si povedal že jej budem veriť, lebo ten človek sa zjavne vyznal, vedel kam ide. Potom som ho stretol pred Ramžou, akurát sa vracal, vraj stopu ťahal včera. Vďaka mu za ňu! Inak v hmle a pri nedostatku stromov so značkami je práve okolo Ramže asi najväčší problém s orientáciou na celom hrebeni. Chcelo by to husté tyčovanie, aspoň na rúbaniskách. Niekde sú už rôzne svojpomocné značky a všakovaké šípky, ale nie dosť. A niektoré pri tom množstve snehu ledva „nad hladinou“. Bez GPSka by som to po výdatnejšom snežení radšej neriskoval - rada pre tých, ktorí to tam dobre nepoznajú. Ja som mal viac šťastia ako rozumu, lebo na Ramži som stretol známych, čo spravili deň predtým stopu z Andrejcovej, za Ramžou štyroch nemecky hovoriacich šliapačov a v Priehybe snežničiarov. Všetci v protismere - to sa to ide, keď je stopa jasná :-)

Za Ramžou tradičné „preliezky“ boli ochutené haldami snehu, palice aj lyže sa sem - tam borili medzi neviditeľné konáre, nezávidel som tým, čo idú na ťažko nabalení. Ale telo spolupracovalo, tešil som sa ako mi to ide, lenže niečo ma varovalo nechváliť deň pred večerom. V stúpaní na Homôľku som sa prvý raz dostal nad hmlu - a tam to prišlo. Z avizovaného ochladenia nič, čerstvý sneh pod nohami začal namokať a spolupracovať odmietli tentokrát pásy. Najprv nezvyklo podklzovali a o chvíľu začali lepiť. Teplota okolo nuly, podľa tieňa a orientácie svahu. O chvíľu už som vláčil pri každom kroku hrče snehu a nadával ako besný. Až do sedla Priehyba, kde to voľajako príliš žilo - veľa ľudí a na moje prekvapenie aj áut. Nad sedlom pásy pod bundu, hádam to pomôže, a davaj lyžovať dolu. Päť hodín mi to sem trvalo. To som si veru myslel, že budem rýchlejší.

 

Pásom zohrievanie pomohlo, ale len na prvé metre stúpania z Priehyby, potom lepili ešte viac a strmák na Veľkú Vápenicu, to bol očistec. Dokonca zo stromov začalo kvapkať, tak sa slnko do nich opieralo. Satisfakciou bola lyžovačka do Priehybky v plytkom prašane. Nahodil som druhé pásy a modlil sa, nech nenavlhnú. Vydržali to našťastie, aj keď za Andrejcovou už mali na mále. O teplote rozhodovala hmla a bolo to tak - tak. Ako som si ráno želal, aby zmizla, teraz opačne. Definitívne som z nej vyliezol pod Bartkovou, ale tam už bolo chladnejšie, aj slnko už stálo nižšie.

 

Zmenil sa aj podklad - tvrdá krusta, na nej pár cenťákov prašanu, ešte keby tie náhradné pásy lepšie kĺzali... Ale slnko zapadalo, pohľady „gýčoviteli“, vysielač bol čoraz bližšie. Konečne odmena za námahu na záver dňa. A začali fotoorgie. Presne po 10 hodinách som vpadol do „winterraumu“, v pohode som sa obliekol a tešil sa na lyžovačku do Telgártu.  Na úvodné metre ale zbytočne - až po les hnusná kôra, čím nižšie, tým horšia. Zato v lese sa slnko na snehu našťastie nevyzúrilo a popod elektriku až do dediny to bol neskutočnýýýýý slalom v prachu, miestami po kolená.

 

Stihol som to tak - tak bez čelovky, ale „sekundové“ načasovanie na bus tentokrát našťastie nevyšlo. Preto som sa uchýlil do „základného tábora“, známeho všetkým nízkotatranským stíhačom :-) Tam som pri kofole začal vymýšľať, že by nebolo zlé nechať sa tou stíhačkou inšpirovať :-)))

 

Rišo Pouš

 

Fotky Kráľovohoľský hrebeň na pásoch

Súvisiace články:

Diskusia

RE: Kráľovohoľský hrebeň na pásoch
Jano 22.02.2013
Riso, pre mna novinka,ale aj ked si bol OPACNY,tak si vytrel vsetkym oci, lebo je rozdiel slapat z Telgartu hore, alebo sa pustit dole. Ale tentokrat si VIDEL, ake su N.Tatry krasne.

RE: Kráľovohoľský hrebeň na pásoch
Ripo 22.02.2013
Ten OPACNY smer bol nutnost, ked som zistil ako idu autobusy :-) A tato cast NT je jednoznacne v zime krajsia, tie holoruby az tak nebiju do oci.

RE: Kráľovohoľský hrebeň na pásoch
jana 22.02.2013
boze to je krasa! nadherne fotky!

RE: Kráľovohoľský hrebeň na pásoch
marcel 22.02.2013
Pekne Ti to išlo a vyšlo...

RE: Kráľovohoľský hrebeň na pásoch
dano 22.02.2013
Dikes za foto z Ramze, sme radi ze stopa pomohla :). Ako sa ti pacil Skvierkovsky grun? A co hovorili Svajciari (Nemci) ked si ich stretol? :)

RE: Kráľovohoľský hrebeň na pásoch
Ripo 22.02.2013
Fotku vam mozem aj v originali poslat ak chcete. Stopa pomohla riadne, nemusel som znacky po stromoch hladat. Tak Svajciari to boli? Zaregistroval som len nejake "aaa, mensch" a potom sme sa bavili inglis. Ze to tu poznaju vraj, ked som im hovoril ze ich caka najtazsi usek. Pred tymi preliezkami (z ich smeru) sme sa stretli :-) A ten grun je ktory? Ale isto sa mi pacil :-) Hnusne bolo len to lepidlo od Homolky.

RE: Kráľovohoľský hrebeň na pásoch
Stano 23.02.2013
Gratulujem, zvládol si to na výbornú. Medzi Homôlkou a Andrejcovou vždy bývajú miesta kde sa lepí sneh na pásy. Bez náhradných pásov sa to spravidla nedá zvládnuť. Viem to zo svojich viacerých prechodov z jednej i z druhej strany. Nech sa ti darí aj naďalej!

RE: Kráľovohoľský hrebeň na pásoch
Ripo 23.02.2013
Vďaka! Takto k jari, keď už je slnko silnejšie, už to asi bez toho lepidla v tých nižších polohách nepôjde. A samozrejme bez náhradných pásov ani krok :-)

RE: Kráľovohoľský hrebeň na pásoch
dano 26.02.2013
Foto mozes poslat na motoropila@gmail,com, dame do zbierky, dikes.. :). A ten grun - to boli prave tie preliezky.. ;) Tak predpokladam ze si Svajciari trochu zanadavali ked na to doslo, ze vraj mali zle pasy - aspon tak nam vraveli. Nebavili ste sa kde tu noc nakoniec spali? (povodne chceli az na Ramzu..)

RE: Kráľovohoľský hrebeň na pásoch
Ripo 26.02.2013
Jasne, foto posielam, so Svajciarmi som sa o bivaku nebavil, ale ich cerstva stopa zacinala pod Homolkou (zo zapadu) - na Homolku som uz stupal po zasypanej tym nocnym snezenim. Ale nenadavali, isli vsetci s usmevom do toho polomu :-)

TOP Partneri

https://www.sloger.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk JM SPORT Eshop davorin.sk

Podpor Vetroplacha

Odporúčame vidieť

Partneri