Ifinger nad Meranom - Heiniho kopec

24.11.2011
ifinger-nad-meranom-heiniho-kopec

Talianska provincia Južné Tirolsko: kúpeľné mesto Merano (250m.).

Hovoriť o Ifingeri (2581m.) ako o dominante nad Meranom je nezmysel. Kopce sa tu vypínajú na všetky strany. Len dole po prúde rieky Etsch v smere na Bolzáno je kúsok otvorenej doliny.

 

Ifinger bol jedným z našich cieľov už pri našom pracovnom "zájazde" v lete pred vééľa rokmi. Vtedy to nevyšlo ale stojí tam dodnes a tak sme nášmu kamarátovi Jensovi krátko po príchode do Merana objasnili náš oddychový cieľ na druhý deň.

"Super nápad, ale to musíte ísť bezpodmienečne juhozápadným hrebeňom!" vybalil na nás náš hostiteľ. Pýtam sa ho či tam ide značkovaný chodník, na mape som totiž žiadny nevidel.

 

"Nejde tam oficiálna značka, ale je to taká tajná trasa pre domácich. Je čiastočne zaistená oceľovým, čiastočne konopným lanom, miestami treba liezť nezaistený. Obtiažnosť cca 2+." Vysvetľuje Jens.

 

"Ako tam teda trafíme?" pýtam sa?

"Pôjdete autom do Haflingu, tam je platené parkovisko (3eury) odtiaľ značkou cez Ifinger scharte. Zostúpite dole a tam odbočíte z chodníka smer kopec. Prídete do sedielka vpravo a tam už uvidíte tabuľku. Celý výstup je značený červenou farbou, tá je však už miestami značne vyblednutá."

 

Takže bolo rozhodnuté: Ifinger nenormálkou.

Tento kopec sa vypína nad osadou Schenna nad Meranom. Toto miesto bolo kedysi bydliskom známeho Sudtiroláka Heiniho Holzera. Ifinger bol vlastne jeho domácim kopcom, kde trénoval na svoje výlety do hôr. Má tu dokonca jeden zo svojich extrémnych zjazdov na lyžiach. Tento  povolaním kominár odišiel do večných lovíšť už ako 33 ročný, priamo s lyžami na nohách, ale na stopy po ňom možno naraziť ešte stále. Napríklad aj vo vrcholovej knižke na Ifingeri.

 

Na kopci sme sa rozložili a takmer do západu slnka sme obdivovali parádny jesenný program. Do oka nám pri tom padli Dolomity, konkrétne oblasť Rosengarten... ale o tom už nabudúce.

Vychutnajte si parádne jesenné fotky. Túto túru určite odporúčame, pre zdatných turistov to nie je nič hrozné v dobrom počasí.

 

 

 

vo_vrcholovej_knižke

 

 Z vrcholovej knižky: citát Heini Holzer

"Iba v samote hôr je možné vidieť a zažiť veľkoleposť prírody,

pocítiť jej moc a spoznať seba samého.

V samote hôr nie je človek nikdy sám."

 

M.Bartoň

 

 

Fotky Ifinger nad Meranom - Heiniho kopec

Súvisiace články:

Diskusia

RE: Ifinger nad Meranom - Heiniho kopec
Tina 24.11.2011
chrum chrum

RE: Ifinger nad Meranom - Heiniho kopec
(dus@n) - 25.11.2011
Mag,
vdaka za krasny kus babieho leta ;)
a taktiez za citat.

RE: Ifinger nad Meranom - Heiniho kopec
Jan (janikbeata@hotmail.sk) - 24.03.2014
...nádhera,ako vždy!

TOP Partneri

https://www.sloger.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk JM SPORT Eshop davorin.sk

Podpor Vetroplacha

Odporúčame vidieť

Partneri