Cyklopozitívna turčianska cesta SNP

31.05.2011
cyklopozitivna-turcianska-cesta-snp

Jedna pekná a hlavne málo frekventovaná cesta vedie východným okrajom Turčianskej kotliny, podhorím Veľkej Fatry. Dostala meno podľa svojej dôležitosti pri zásobovaní partizánov, aj keď už v stredoveku tadiaľto vozili meď z Bystrice do Krakova. Na juhovýchode kotliny sa odpája od hlavnej cesty Banská Bystrica – Martin pod Šturcom (pri ústí Žarnovickej doliny), na severe sa napája na hlavnú cestu z Martina do Ružomberka pri Ratkove. Takto má asi 52km a pretože hlavná cesta vedie stredom kotliny, je to tichá, ale preparádna asfaltka. To aby tu bolo čosi aj pre tých, ktorí radšej tenšie kolesá – navyše v jej severnej časti medzi Sklabinským Podzámkom a Krpeľanmi pribudli nedávno kilometre nového asfaltu, takže tam je hladká ako detská prdelka, hoci zároveň aj najužšia. Hlavne cez víkendy sa to na nej cyklistami len tak hemží - najviac okolo Turčianskej Štiavničky a Gaderskej doliny. Cesta je podstatnou časťou červenej „turčianskej cyklomagistrály“ (55km), ktorej profil je v galérii – aj s odbočkami do obľúbených veľkofatranských dolín. Tie sú ale svojim povrchom vyhradené minimálne pre krosové bicykle. Pre „žiletkárov“ je od vlani čerešničkou na torte nový čierny koberec na najsevernejšej odbočke z tejto cesty - z Nolčova do Veľkej doliny. Je to asi 6-kilometrový výživný kopček v tieni úzkej a strmej doliny, popri potoku, ideálny na tréning kopcov v sparnom lete. Len či po lesákoch už nie je na ceste viac hliny ako asfaltu?

Na_tabuli_v_Necpaloch

Dostatočná šírka, málo áut, výborný povrch, veľa zaujímavých miest, aspoň po dve „občerstvovačky“ v každej dedine, pre skromnejších studničky popri trati, pre zúfalcov vodovodné kohútiky na cintorínoch :-) Ale hlavne perfektné pohľady do kotliny a na náprotivnú Malú Fatru a Žiar. To sú hlavné „cyklopozitíva“ tejto cesty. Len rovinku je ťažké nájsť. Profil ako zuby na píle je obľúbený na tréning aj pretekanie. Ak by mal niekto chuť rozdrapiť reťaz, mal by to ísť skúšať najmä nad Necpaly alebo nad Nolčovo – obe stojky vedú popri cintorínoch, keby čosi :-)

Po ceste SNP sa voľakedy jazdil cestný Fatransko-strážovský cyklomaratón, v roku 2009 tadiaľto viedol prvý ročník Turčianskeho cestného cyklomaratónu, vyšantili sa tu samozrejme aj cyklisti na Pretekoch mieru a na Okolo Slovenska a v lete 2010 si kopčeky okolo Folkušovej vyskúšali aj triatlonisti na úplne novej trati Turčianskeho amatérskeho triatlonu. Ale hlavne tá krajina okolo – s takými výhľadmi aj tie brutálne 20-percentné „stojky“ chutia lepšie.

Rišo Pouš

 

Fotky Cyklopozitívna turčianska cesta SNP

Súvisiace články:

Diskusia

RE: Cyklopozitívna turčianska cesta SNP
Ripo 25.08.2011
Nový asfalt je aj v Sučianskej doline v Krivánskej Fatre, zo Sučian asi 6km v príjemnom tieni plus jedna (asi kilometrová) riadne strmá odbočka. V týchto letných hicoch na nezaplatenie chládoček :-)

RE: Cyklopozitívna turčianska cesta SNP
Ripo 10.09.2016
Ďalšia dobrá správa: nový povrch aj v aleji pri Mošovciach, kde to bolo dosť zúfalé, doteraz.

TOP Partneri

https://www.sloger.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk JM SPORT Eshop davorin.sk

Podpor Vetroplacha

Odporúčame vidieť

Partneri