Chlpato aktuálne z Martinských Holí

03.12.2023
chlpato-aktualne-z-martinskych-holi

Hádam najskorší štart do chlpatej sezóny za posledné roky, hurá! V nedeľu 3.12. už po serpentínach zo Strání prúdili hore aj dole davy a nohami, labami, zadkami, lopármi, BICYKLAMI (!!!) a samozrejme obojsmernými lyžami leštili a udupávali neskutočne kvalitný povrch. Známa otázka „Dá sa od parkoviska?“ vieme že je pod Hoľami modifikovaná do tvaru „Dá sa od mostíka?“. Odpoveď je jasná, dokonca sa dá aj z oveľa väčšej hĺbky začať – to pre ortodoxných naberačov výškových metrov, lebo to parkovisko pod mostíkom je poriadne naklonené, ako tiež vieme.

Piatkové oteplenie a sobotňajší krátky dáždik podkladu vôbec neuškodili, skôr pomohli, lebo sa rýchlo ochladilo a už v sobotu okolo obeda na to padal čerstvý sneh. Takže v nedeľu krásne bielo, žraloky schované v hlbinách. Aj keď na skratke nad delom jeden taký prerastený vystrkuje nos furt. A potom aj vyššie nejaké malé pirane, na posledných skratkách – ešte toho snehu nie je priveľa, ale zas čo by sme chceli, že?

Posledná_skratka_na_cestu_je_strmá,_tak_cestou_dole_už_prebrzdená.

Vleky ešte neťahajú, tak cesta krásne biela tiež – a neposypaná! Odbočka ku Čučoriedke prehrnutá skoro až na podklad, ale myslel ten pluh na šliapačov, bezpečná je. Široká, tvrdá. Aj oblúk sa dá vykrojiť cestou dole. Podobne zjazdovka, príjemne lyžovateľná. Šliapateľná najlepšie po pravej strane (pri pohľade zdola), lebo vľavo syčia delá.

Smerom_hore_vpravo,_vľavo_zlostné_hady_syčia._

Hore bolo plnotučné mlieko, aké je tu tradičné a všetci ho majú tak radi - bez neho by Hole neboli Hoľami. Ale podarilo sa mi trafiť od rotundy ku plotu veľkého vysielača a nakuknúť z oboch strán – prechody kosovkou za ním ešte nie sú v podmienke, smerom na Minčol treba ísť opačnou stranou, okolo vleku Céčka.

Na druhú stranu, na Veľkú lúku k malým vysielačom, sa samozrejme dá vyjsť komfortne, ale zatiaľ len „tunelom“. Jedno, dve poriadne sneženia s vetrom, a bude to v rovine s vrškami kosodreviny. Stopa ďalej, smer Vidlica, natiahnutá pomedzi kosodrevinu v pohode. Tam je chodník aj v lete širší. Ale nebol tam nik, všetkých vcuclo do chaty Javorina asi, cestou hore :-)

Všetkých_vcuclo_k_Milanovi_:-)

No a nakoniec tradičný pohľad na protitankový zátaras pri Partizánskej studničke, odkiaľ na Priekopské hole, Dlhú lúku a priľahlé pasienky až smerom na Minčol je parádna koľajnica položená. Samozrejme parkovištiatka pri ceste už vlekári pekne odhrnuli.

Lyžovačka dole serpentínami ako za najlepších zím, len v jednej zákrute (hneď pod delom) hnedá hnusoba spod snehu presvitá a potôčik pod prvou zákrutou zhora treba skočiť.. No rozbieha sa to parádne, už len aby to vydržalo, nie ako vlani, keď všetok základ zničili tie vianočné lejaky. Držme počasiu palce!

Rišo Pouš

Fotky Chlpato aktuálne z Martinských Holí

Súvisiace články:

Diskusia

TOP Partneri

https://www.sloger.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk JM SPORT Eshop davorin.sk

Podpor Vetroplacha

Odporúčame vidieť

Partneri