Brdárka alebo ako najlepšie do čerešňového raja?

27.06.2023
brdarka-alebo-ako-najlepsie-do-ceresnoveho-raja-

Gemerská obec Brdárka má dnes sotva pár desiatok stálych obyvateľov. Nachádza sa na konci vedľajšej cesty pod vápencovým masívom Radzim. Odbočuje sa na ňu z hlavnej cesty medzi Dobšinou a Rožňavou. V jej okolí rastie okolo 5 tisíc čerešňových stromov z veľkej časti vysadených po prvej svetovej vojne. V dnešnej internetovej dobe sa toto miesto stalo známe vďaka fotkám rozkvitnutých čerešní počas jari a v tom čase tu začalo mieriť stále viac ľudí aby tie krásne obrázky mohli vidieť aj na vlastné oči.

Túto jar sme teda na Brdárku vyrazili aj my. Pozrel som ale najprv do mapy a keďže sme mali na juh ísť z Popradu cez Dobšinský kopec a Dobšinú upútala ma možnosť skrátiť si cestu autom a vyraziť z Vyšnej Slanej. Aj keď v centre obce je parkovacích možností pomenej boli sme v ten deň zrejme len druhé auto s rovnakým cieľom a tak nebol problém.

pomedzi_čerešne_už_vidieť_Brdárku

Do Brdárky sme sa dostali za necelú hodinku pohodovým prechádzkovým tempom a keď sme už z diaľky zhora videli to množstvo áut parkujúcich popri ceste vedeli sme, že to bolo veľmi dobré rozhodnutie. Pre ľudí zo severu plánujúcich návštevu Brdárky v čase kvitnutia čerešní a ešte aj cez víkendový deň jednoznačne odporúčam variantu z Vyšnej Slanej. (mapka na Strave odklik dole)

K samotnej Brdárke ešte technická info, že v tejto osade sa nenachádza žiadna krčma, obchodík alebo bufet takže na návštevu treba byť vystrojený sebestačným režimom. V sezóne kvitnutia čerešní cez víkendy ale pár podnikavých z miestneho občianskeho združenia venujúceho sa rozvoju obce zvykne pripraviť možnosť kúpiť si nejaké typické produkty pre toto miesto. Výrobky z ovčieho syra, čerešňový džem a podobne... my sme mali dokonce šťastie na čerstvo upečenú čerešňovú bublaninu.

Brdárka

Prechádzka obcou s pár domami veľa času nezaberie a tak sme po nej zamierili tak ako bol plán na turistický chodník na Veľký Radzim, kopec týčiaci sa nad  Brdárkou. Neponáhľali sme sa a vychutnávajúc výhľady sme spravili okruh uzatvorený s pomocou neznačkovaného chodníka. (sú tam už tabuľky uľahčujúce orientáciu)

Neboli sme ani hore samozrejme sami. Možnosť výhľadov zhora zlákala množstvo návštevníkov čo je dobre, keď už sa tu niekto vyberie autom zďaleka tak by bola veľká škoda nepozrieť sa na tú krásu zhora.

Brdárka_z_Veľkého_Radzimu_z_vyhliadky_Vdovčíkovo_kreslo

Spomínaná varianta cez Radzim nám tentoraz veľmi nahrala lebo sme spravili logický okruh a napojili sa po zostupe na našu trasu z Vyšnej Slanej. Okruh sme ukončili pomalým tempom s častými prestávkami. Táto túra je predovšetkým o výhľadoch. Okrem tých rozkvitnutých čerešňových stromov na všetky spôsoby za zmienku stoja aj výhľady z Radzimu na sever kde zasnežené Tatry v pozadí krásne kontrastujú so zeleným okolím...

Aby bol deň dokonalý pri príchode ku autu vo Vyšnej Slanej zisťujeme, že hneď vedľa je otvoreá krčmička v penzióne a čapujú...čo už viac si môže človek priať... dokonalý deň ;) o rok sme tu zas.

 

 

Fotky Brdárka alebo ako najlepšie do čerešňového raja?

Súvisiace články:

Diskusia

RE: Brdárka alebo ako najlepšie do čerešňového raja?
Jaraba 27.06.2023
Tak toto vyzerá pekne! Aj teraz by sa tam isto oplatilo ísť. Až mi slinky vybehli :-)

TOP Partneri

https://www.sloger.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk JM SPORT Eshop davorin.sk

Podpor Vetroplacha

Odporúčame vidieť

Partneri