Berninské Alpy: Munt Pers 3207m.

23.08.2015
berninske-alpy-munt-pers-3207m-

 V Alpách je už pomaly pravidlom, že v okolí lanoviek, ktoré sú v prevádzke aj v lete sa budujú ferraty, prípadne bajkové chodníčky a podobne. Cieľ je jasný - zabezpečiť aj v lete dostatok vyťaženosti pre lanovku aby jej prevádzka dávala zmysel.

Podobným príkladom je aj Švajčiarska Diavolezza neďaleko St. Moritzu. Kým v zime sa tu naplno lyžuje od novembra až do mája tak v lete slúži táto lanovka predovšetkým ako podporný prostriedok pre ľudí túžiacich po vrcholoch Palú alebo Berniny.

Pri hornej stanici je pre tieto účely vybudovaný objekt, ktorý už dávno znesie pomenovanie skôr hotel ako turistická chata. 

Aby sa návštevnosť a možnosti aktivít v lete posilnili na neďaleký ináč bezvýznamný kopček Piz Trovat je vybudovaná klasická ferrata.

 

Jedno neskoršie letné ráno vyrážame z parkoviska pri dolnej stanici (neplatí sa) smerom hore k Diavolezze. Naším cieľom je samostatný kopec vypínajúci sa nad vrcholovou stanicou s názvom Munt Pers... niečo ako "stratená hora" v každom prípade je to taký kopec samotár rozprestierajúci sa oproti najvyšším Berninským kopcom. 

Miro sa niekde dozvedel že jeho hrebeňom vedie zaistená trasa na vrchol. Od parkoviska šliapeme najprv hore po zjazdovke a neskôr už odbočujeme po modrej značke k úpätiu kopca. Modrá značka znamená najvyššiu obtiažnosť akú značkovaný chodník môže mať - zvykne byť aj nejaká ceduľka že vysokohorské skúsenosti sú nevyhnutné :)

po_hrebeni_na_vrchol

Berieme si so sebou ferratové sety, netušíme čo nás čaká. Nakoniec, keď sa hrebeň začne dvíhať a byť aj exponovaný natrafíme na fixné laná. Postupovať sa dá aj bez zaisťovania, laná sú len tam kde ich treba. Po veľmi peknom, miestami exponovanom a celkom leziteľnom hrebeni sa dostávame až na vrchol Munt Pers. Od parkoviska sme nastúpali cca 1200 v.m.

Na začiatku túry neisté počasie nás na vrchole odmeňuje úžasnými výhľadmi na Palú, Berninu a spol... Zostupujeme jednoduchým chodníčkom ku vrchnej stanici Diavolezzy. Tu správcovia zaistenej trasy rátali s tým, že civilizovaní občania niečo skonzumujú, kúpia si lístok dole a šetriac kolená sa zvezú lanovkou. 

My sme však dnes ešte fit a dole si to dáme pekne po zjazdovke obzerajúc si snehové polia prikryté bielou plachtou zakonzervované pre nasledujúcu zimu.

Počas výstupu sme nikoho nestretli, prví ludia boli až na vrchole. Vystúpili v smere od hornej stanice lanovky. Fixné laná zabezpečujúce výstup sú zrejme každú jeseň demontované a na jar znovu osadené - zimu by nemali veľkú šancu prežiť nepoškodené.

Neviem či týmto hrebeňom hore vystúpia masy ľudu, asi skôr nie. My sme ale boli vďační za pekný oddychový deň...

 

Martin Bartoň

Fotky Berninské Alpy: Munt Pers 3207m.

Súvisiace články:

Diskusia

RE: Berninské Alpy: Munt Pers 3207m.
jano 25.08.2015
Martin,uz je cas, aby si tam bol poslschteny- Paci sa ti, Ritier Martin vo Bernina ? Pozna ta uz kazdy svist a asi vsetky kocky v okoli- Nichts für Ungut

TOP Partneri

https://www.sloger.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk JM SPORT Eshop davorin.sk

Podpor Vetroplacha

Odporúčame vidieť

Partneri