3.Beh na Slavkovský štít 2014 - Tatranská šelma Vertical

10.08.2014
3-beh-na-slavkovsky-stit-2014-tatranska-selma-vertical

Tak, ani sme si to poriadne neuvedomili a je za nami už 3.ročník Tatranskej šelmy Vertical (Beh na Slavkovský štít - najťažší beh do vrchu v strednej Európe). Po ročnej pauze Vysoké Tatry opäť privítali bežcov - extrémistov. Podujatie, ktoré nemá dlhú históriu si našlo popularitu u všetkých tých, ktorí majú radi hory a pohyb. Jedinečná trasa, ktorá nemá široko ďaleko podobné parametre preverí aj profesionálov.

Tento rok sa na štart postavilo 199 pretekárov z 9 krajín Európy. V sobotu teda Starý Smokovec praskal vo švíkoch, nie len kvôli Medvedím dňom a sviatku Horských vodcov. Adrenalín a predštartovú nervozitu bolo cítiť. Konkurencia sa tu zišla veru poriadna. Na štart sa postavili reprezentanti viacerých krajín v niekoľkých športoch ale aj veľké množstvo športovcov - amatérov. Nikto si nechcel nechať ujsť túto parádnu kultúrno-športovú akciu. Takmer každému sa ušiel domáci perník s logom šelmy a štartovací balíček.

 

beh_na_Slavkovský_štít

Trať dlhú 7,2km s prevýšením 1427m+ zvládnu bežní turisti približne za 5 hodín. Limit 2 hodiny pre klasifikovanie sa do výsledkovej listiny sa preto niekomu prestával páčiť.

A ako to dopadlo? Víťazi mužskej a ženskej kategórie posunuli traťové rekordy opäť na nový level. Slovenský reprezentant v skialpinizme, Jozef Hlavčo, vyhral do tretice a vyletel do cieľa s časom 1:02:10. Je to už naozaj veľmi blízko magickej hranice 1 hodiny. Výborná česká bežkyňa Marie Delingerová ženský rekord vylepšila o 9 minút na 1:25:25. Legenda horských športov na Slovensku, Milan Madaj, skončil v absolútnom poradí tretí a vo svojej kategórii nad 40 rokov nadelil druhému viac ako 10 minút! V cieli čakalo na všetkých občerstvenie, ktoré sa (ako si niektorí mysleli) nevyviezlo autom, ale vynieslo na chrbte v batohoch a nosičských krosnách.

Zaujímavosťou môže byť tiež fakt, že 3.pretekár hlavnej kategórie z prvého ročníka by skončil teraz 17.

 

Ocenení boli 3 najrýchlejší v kategórii žien a mužov nad 40 rokov. Keďže štartovné pole bolo špeciálne nabité v hlavnej mužskej kategórii do 40 rokov, organizačný team sa tesne pred štartom rozhodol oceniť prvých 7 najrýchlejších. Špeciálne každá žena, ktorá sa postavila na štart Tatranskej šelmy (po poľsky Tatrzanska bestia) si zaslúži uznanie. Bola ich rovná dvadsiatka.

Kvôli náročnosti trate sme dali dolný vekový limit 15 rokov. Tých však bolo hneď niekoľko. Najstarším pretekárom bol Ján Lovás (rok narod. 1954), ktorý za sebou nechal viac ako 150 pretekárov! Ďaľšou perličkou je to, že 20 pretekárov nestihlo v cieli časový limit. Niektorí ale dbali viac na výkon a stihli limit len o chlp. Niekto si zasa dal viac záležať na výhľady po okolitých tatranských štítoch. Ale takmer všetci prišli na vyhlásenie a následnú tombolu, kde vyhral takmer každý.

Jedno je ale isté. Ten, kto ešte nebol v Tatrách sa tento panoramatický chodník musel páčiť. Počasie v ten deň prialo všetkým rovnako a vyšlo ešte lepšie, ako bolo objednané. Pred dvomi rokmi musel byť cieľ skrátený do výšky 2310m.n.m. kvôli mizivej viditeľnosti a námraze na skalách. Teraz v cieli panovalo slnečné počasie, 15 stupňov a takmer bezvetrie.

Čo nás však ďalej veľmi teší, nikomu sa nič vážne nestalo ani v tomto ročníku. Chlapi z Tatranskej horskej služby - Dobrovoľný zbor bol ale pripravený na svojich miestach v prípade potreby pomôcť. Vrtuľník, ktorý sa pohyboval v čase pobytu väčšiny pretekárov na vrchole, bola len malá ukážka pre všetkých, ktorí by chceli skolabovať a nechať sa odviezť.

 

Zmenou ešte oproti minulým ročníkom bol umiestnenie obeda a vyhlásenie výsledkov. Väčšia kapacita, prostredie a pohodlie. Hotel Amália v Novej Lesnej (Beverly) nám poskytol tieto ideálne podmienky.

Ďakujeme všetkým partnerom tejto akcie, ktorí nás akýmkoľvek spôsobom podporili. Tak ako bez pretekárov, ani bez nich by sa to nemohlo uskutočniť. Sme radi, že ste si to naplno užili a s tatranskou šelmou na chvíľu zašportovali.

Tatranská šelma sa na vás teší opäť o rok, prípadne už o 2 týždne na 1.ročníku TATRANSKEJ ŠELME ULTRA!

Všetky informácie o pretekoch (Novinky, odkazy pretekárov, samotné blogy, referencie z médii ale hlavne výsledky, či fotogalériu) nájdete na: www.tatranskaselma.com príp. na jej FB fanpages

 

beh_na_Slavkovský_štít

POZVÁNKA: 1.Tatranská šelma Ultra 2014 - sobota, 23.8.2014 (preteky v horskom behu - short distance ultra-trail)

Užili ste si naplno Beh na Slavkovský štít? Bola to veru iná šupa ale chcelo by to ešte trochu viac? Keďže duplovať akciu nemá vôbec zmysel, vymysleli sme trať, ktorá osloví nielen špecialistov v extrémnom behu do vrchu. Trať pretekov TŠ Ultra má dĺžku 55km a prevýšenie viac ako 3000m+.

Jej parametre preto radia túto trasu ku krátkym horským ultramaratónom. Najlepšia voľba ako skúsiť v horách niečo dlhšie!

Štart na Troch studničkách a cieľ v Ždiari. Po celý čas budete traverzovať vysokotatranské doliny. Prejdete krížom cez celé Vysoké a Belianske Tatry. Striedať sa budú krásne lesné chodníky a drsná tatranská žula. Tým najlepším to bude trvať okolo 6 hodín, avšak všetci ostatní budú mať na to takmer dvojnásobok.

Unikátna akcia svojho druhu v našich veľhorách. Prídťe zažiť svet hôr a beh v ňom. Jeden z posledných letných víkendov leta si treba užiť. Máme pre vás pripravený program od piatku večera až do nedeľného predpoludnia. Čaká vás prichystané pohodlie a atmosféra odkukaná zo známych alpských podujatí. Máte sa načo tešiť Propozície a všetky podrobnosti ohľadom TŠ Ultra 2014 nájdete na stránke www.tatranskaselma.com a jej FB fanpages.

Tešíme sa na všetkých, ktorí dorazia do Vysokých Tatier už o 2 týždne! Prihlasovanie sme práve spustili...

 

Matúš Vnenčák

Fotky 3.Beh na Slavkovský štít 2014 - Tatranská šelma Vertical

Súvisiace články:

Diskusia

RE: 3.Beh na Slavkovský štít 2014 - Tatranská šelma Vertical
(ivan) - 11.08.2014
krásny pretek, najlepší na akom som kedy bol!!

RE: 3.Beh na Slavkovský štít 2014 - Tatranská šelma Vertical
Zoli 12.08.2014
Jednoducho parada, robil som sice iba podporne druzstvo mojim zverencom, ale o rok si to skusim aj ja ;)

RE: 3.Beh na Slavkovský štít 2014 - Tatranská šelma Vertical
Majka 12.08.2014
Zaujímavé, nikdy som o tom nepočula, vyzerá to byť super!!!

RE: 3.Beh na Slavkovský štít 2014 - Tatranská šelma Vertical
Sisa 13.08.2014
Bola to parada, Matus a spol, dakujeme!

TOP Partneri

https://www.sloger.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk JM SPORT Eshop davorin.sk

Podpor Vetroplacha

Odporúčame vidieť

Partneri